Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Roztoczański Park Narodowy

Ogłoszenia różne: Odpowiedzi na zapytania, z dnia 28.10.2024. dla zadania: Wykonanie analiz chemicznych dla Stacji Bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego ,,ROZTOCZE"

RCMN.271.13.2024.es                                Zwierzyniec, 29.10.2024.

 

 

W odpowiedzi na zapytania, przesłane korespondencją e-mail w dniu 28.10.2024. dla zadania Wykonanie analiz chemicznych dla Stacji Bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego ,,ROZTOCZE", przekazujemy stosowne wyjaśnienia.

Treść zapytania: Mam pytanie czy byłaby możliwość przesłania nam sprawozdania z zeszłego roku z opadu organicznego? Chcielibyśmy się upewnić na jakiej matrycy badanie było wykonane czy jako nawóz czy jako biomasa. Bo na nawóz mamy akredytację a na biomasę niestety nie.

Mam jeszcze pytanie co do gleb. Czy pobór próbek gleby byłby po naszej stronie? Chodzi  o pobór wierzchniej warstwy gleby? W próbkach gleby nie oznaczamy przewodności elektrycznej (to się oznacza jedynie w wyciągach wodnych) a możemy jedynie zaproponować zasolenie (nieakredytowane) z przeliczeniem jednostki na uS/cm w uwagach na sprawozdaniu.

W zestawieniu ilości próbek w pkt 1 opady jest chyba błąd w ilości parametrów, bo ma być 8 a nie 9, tak wynika z zapytania ofertowego.

W przypadku wód powierzchniowych tlen rozpuszczony oznaczamy w sposób akredytowany jedynie podczas poboru. W przypadku próbek pobranych przez zlecającego byłby to pomiar nieakredytowany. Może lepiej żeby próbki pobierało laboratorium i byłoby wtedy ok?

                Odpowiedź: Badania i analizy są realizowane w oparciu o metodykę pomiarową ZMŚP PMŚ.

  1. Udostępnieniu podlegają raporty wynikowe przygotowywane dla Centrum ZMŚP – po akceptacji Koordynatora krajowego, Dyrektora Centrum ZMŚP
  2. Badania są wykonywane jako biomasa
  3. Pobór próbek glebowych leży po stronie zleceniobiorcy, wg wytycznych ZMŚP: 80 cm w głąb z 4 warstw (do 10 cm; 10 – 20 cm; 20 - 40 cm; 40 -80 cm)
  4. Do sprawozdań potrzebujemy przewodności elektrolitycznej; zasolenie nie jest parametrem pomiarowym ZMŚP.
  5. Tak, pomyłka pisarska, ma być 8.
  6. Nie ma potrzeby aby próbki pobierał zleceniobiorca. Wody powierzchniowe są pobierane tuż przed wysyłką próbek do badań laboratoryjnych

 

                Treść dokumentów postepowania pozostała bez zmian. Nie wydłużono również terminu składania ofert.

 

 

drukuj pobierz pdf    

wstecz